Herkese Uymayan Fakat Etkili Bir Çözüm: Chatsim

Kısa sürede birden fazla ülke değiştirmeniz gerektiğini ya da havaalanına iner inmez pasaporttan geçmeden iletişim kurma ihtiyacınız olduğunu düşünelim. Ne yapacaksınız? Ya Roaming açacaksınız ya da chatsim alacaksınız.

Chatsim bir İtalyan firması. İlk alımda size 25€’ya sim kart ve 25€’ya da bir yıllık üyelik hizmeti satıyor. Yıllık abonelik başlangıcı size kalmış, istediğiniz zaman aktif hale getirebiliyorsunuz. Yani 50€ verdiniz ve seyahatiniz ertelendi. Seyahat gününüze kadar aktif hale getirmezseniz 1 yılınız başlamıyor. Peki ne yapabiliyoruz? Chatsim sadece WhatsApp, Telegram, BBM, Facebook Messenger, WeChat, QQi, Line, Hike, Kakao ve BiP programlarıyla yazılı iletişim kurmak için kullanılıyor. Foto vs. gönderip almak için ise kredi yüklemeniz gerekiyor. Yani yılda 25€ bedelle gittiğiniz çoğu ülkede yazılı iletişim kurmak mümkün oluyor.

Peki artıları eksileri nedir?

+ Herhangi bir kart değişikliği vs yapmadan yazışmaya dayalı işinizi net bir biçimde çözüyor. Örneğin kısa zamanlarda bir ülkeden diğerine geçiyorsanız ve sim kart almak istemiyorsanız ya da hizmet pahalıysa Chatsim birebir. Bu kısa aktarma süreleri içinde koşuştururken iletişiminizin kopmaması anlamına da geliyor.

+ Yıllık bazda sabit ücretlendirme sistemi olması gayet iyi.

+ Pasaporttan geçmeden yazılı internet üzerinden iletişim kurmak büyük avantaj. Misal başıma geldi: Uçak iniş yaptı fakat havaalanındaki bir sorundan dolayı tam iki saat uçakta bekletildik. Bu sırada chatsim ile haberleştik. Halen uçaktan olduğunuz için sim kart da alamıyorsunuz. Araftasınız.

Eksileri?

– Bu fiyatların Türkiye’deki kurdan dolayı ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Ben 2 yıl önce alıp yeni aktivasyon yaptım. Ben aldığımda yıllık 60TL idi.

– Uzun kalınacaksa ve medya paylaşılacaksa yerel hat almak mantıklı.

– Bazı abonelerin tarifelerinden dolayı bazı ülkelerde roaming masrafları düşük olabiliyor. Bu durumda avantajı yok.

– Pek çok ülkede geçerli olmasına karşın şaşırtıcı bir biçimde bazı ülkelerde yok. Örneğin Mozambik ve Güney Afrika’da varken Etiyopya’da yok.

Neticede bu sim kart sık sık ülke değiştirip kısa seyahatler yapanlar için birebir. 1 haftalık ziyaretle gezmeye gidildiğinde yerel hat almak mümkün olduğundan bir cazibesi bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.