Azeri, Azerice, Azerbeycan!

Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarına Azerbaycanlı ya da Azerbaycan Halkı denilebilir. Resmi dil ifade etmek için ise Azerbaycan dili veya Azerbaycanca kullanılabilir. Bunların dışında Azerbaycan Türkçesi ve Azerbaycan Türkü de kullanılabilir.

Ayrıca ülkenin adı Azerbeycan değil Azerbaycandır. Orijinal yazımıyla Azərbaycan olarak yazılır ve aslında “ə” harfi “æ” şeklinde telaffuz edilir. Yanlış bir biçimde Azerbeycan denildiğinde kelimede baskın olan harf “e” iken doğrusu olan Azerbaycan’da baskın harf “a” harfine yakındır.

Bir ülkenin halkından, dilinden veya ülkenin kendisinden bahsederken doğru ifadeleri seçmeliyiz.  Azeri, Azerice veya Azerbeycan kelimelerini Azerbaycan halkı, Azerbaycan dili ve Azerbaycan kelimeleri yerine kullanmaktan kaçınmalıyız.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasına göre;

Madde 1

Hakimiyetin Kaynağı

  1. Azerbaycan Cumhuriyetinde devlet haki­mi­ye­ti­nin yegane kay­­nağı Azerbaycan halkıdır.
  2. Azerbaycan halkı, Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarında ve dışında yaşayan, Azerbaycan Devleti ve kanunlarına ta­­bi olan, Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarından ibarettir. Bu konuda, uluslararası hukukla belirtilmiş normlar saklıdır.

Madde 21

Devlet Dili

  1. Azerbaycan Cumhuriyetinin devlet dili Azerbaycan dilidir. Azer­baycan Cumhuriyeti, Azerbaycan dilinin gelişmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.